Nadpis
Naša škola sa zapojila do dvojročného medzinárodného projektu, ktorý nesie názov
ORBIS PICTUS - SVET V OBRAZOCH.
V tomto projekte pracuje spolu 12 krajín. Budeme si navzájom vymieňať ŠPECIFICKÉ POHĽADNICE, ktoré budú slúžiť na lepšie spoznávanie krajín, odbúravanie predsudkov, zúženie priepastí medzi krajinami. Vzbudiť motiváciu pre učenie sa cudzieho jazyka, rozšíriť znalosť angličtiny, aby boli nielen žiaci ale aj učitelia schopní komunikovať anglicky, a tak vzbudiť záujem o poznanie rozmanitosti jazykov Európy.
Každá krajina bude vytvárať MESAČNÝ ŠKOLSKÝ DENNÍK - tak vznikne spoločný produkt, niečo ako „cestovný denník“ .Bude kolovať po partnerských školách a každý partner napíše do neho niekoľko strán o živote vo svojej školy.
ZÚČASTNENÉ KRAJINY
Anglicko Bulharsko Česko Taliansko Cyprus Poľsko Slovinsko Slovensko Maďarsko Grécko
V dňoch 9.10. - 13.10. 2013 sa konalo 1.stretnutie partnerských škôl v Slovinsku v Osnovnej šole Sladki Vrh.
Získali sme certifikát kvality.
NÁVŠTEVA ZŠ KOLÍN
V dňoch 16. - 19. februára sa uskutočnil 1. výmenný pobyt v susednom Česku, konkrétne v meste Kolín. Cestovali 2 p. učiteľky a 10 žiakov z 3., 4. a 5. triedy. Ceste predchádzalo vzájomné spoznávanie sa našich žiakov s rodinami, v ktorých boli ubytovaní. Žiaci s veľkou chuťou a radosťou napísali portfólia s ich najdôležitejšími údajmi, pridali svoju fotku a čakali, kedy sa ozve ešte neznámy, nový kamarát. Každé dieťa sa dočkalo a mohlo začať spoznávanie sa formou emailov, skypovania, sociálnych sietí... .
Konečne nastal deň odchodu. V Turčianskych Tepliciach maminy a ocinovia odovzdali svoje nedočkavé deťúrence do rúk ešte nedočkavejších pani učiteliek. Nasadli na vlak, ktorý nás zaviezol priamo na stanicu v Kolíne. Tu nás už netrpezlivo čakala skupinka rodičov a ich detí. Privítala nás p. zástupkyňa partnerskej školy, koordinátor projektu a jeho manželka, pani učiteľka, ktorá o dušu spasenú mávala českou vlajkou. Všetkým vyčarila úsmev na tvári a rozpaky z prvého stretnutia boli o čosi menšie. Žiaci sa pobrali do svojej, na pár dní, novej rodiny.
V pondelok ráno sme všetci nastúpili do školy, kde nás hneď po vstupe do budovy vítala nástenka s portfóliami našich žiakov a pozdravy v slovenčine. Žiaci sa rozpŕchli do tried, kde strávili 3 dni. Mohli spoznať, na vlastné oči vidieť a na vlastnej koži zažiť vyučovanie v cudzej krajine. Písali, počítali, cvičili, kreslili, neobišiel ich ani český diktát či previerka. Stali sa skutočnými žiakmi.
My, pani učiteľky, sme si všetkých našich žiačikov skontrolovali, a tiež sme s radosťou mohli konštatovať, že deti sú všade rovnaké. České detičky sa z netradičnej návštevy veľmi tešili, boli milé, bezprostredné, komunikovali spontánne, veľmi ich zaujala naša reč a cukríky, ktoré sme v navštívených triedach rozdávali.
Po náročnom vyučovaní nás čakal teplý obed, v podobe tradičného českého jedla s názvom škubánky. S plným bruškom sme sa vybrali na výlet do Kutnej Hory. Kutná Hora nazývaná tiež Malá Praha je nádherné, starobylé mestečko s neopísateľnou atmosférou. Avšak žiakov, tých našich, ale i českých, čakalo aj tu plnenie rôznych úloh. Pani učiteľka Danka, ktorá nás sprevádzala celými tromi dňami, nás ohúrila bohatým výkladom o mestečku, znalosťami z českej histórie, ale i milým prístupom. Pre žiakov mala pripravené rôzne úlohy, aktivity, ktoré mali plniť vo dvojiciach aj skupinovo. Veľmi silným zážitkom bola návšteva Kostnice, miesta, kde sú kosti zo 40 000 ľudí poukladané do rôznych útvarov ako napr. pyramídy, lustre, erb...
Deň sme zavŕšili v čajovni, kde sme písali pohľadnice domov na Slovensko. Deti si navzájom pomáhali, vypili si čajík, porozprávali sa o pocitoch z prežitého dňa a rodičia nových kamarátov si žiakov vyzdvihli a odviezli do svojich domovov.
Druhý deň bol podobný, prežitý v škole a poobedňajší program deťom zabezpečovala hosťujúca rodina. Deti ho prežili naozaj rôzne a pestro.
Tretí, a vlastne aj posledný deň, české aj slovenské deti, vytvárali plagáty pod vedením p. učiteľky Danky. Písali rôzne poznatky o Čechách a Slovensku na témy rieky, mestá, pohoria, poloha, turistické miesta a tiež vyjadrovali svoje pocity o práve prebiehajúcej návšteve.
Na záver sme sa všetci rozlúčili, vystískali, poďakovali za naozaj milý a úžasne ústretový prístup. Cítili sme sa príjemne, pohodovo, skoro ako doma :-), starali sa o nás vskutku ukážkovo. Budeme mať možnosť to našim českým priateľom oplatiť, keď nás čoskoro navštívia u nás v ZŠ J. Kollára v Mošovciach.
Postrehy detí:
Timea Orsághová 5.trieda
Veľmi sa mi páčila Kostnice a Chrám svätej Barbory. S triedou , v ktorej som sa učila, sme boli na výstave, ktorá sa volala: NÁLETY NA KOLÍN 1944-1945.Výstava bola veľmi zaujímavá. S novou kamarátkou a jej rodičmi sme sa išli prejsť do neďalekého kúpeľného mestečka zvaného PODĚBRADY. Myslím, že na tieto zážitky nikdy nezabudnem.
Lenka Hrčová 3.trieda
Keď sme sa uvideli s novou kamarátkou -Ladou, mali sme trému. Báli sme sa, že nebudeme dobré kamarátky. No mýlili sme sa. Spolu sme maľovali na hrnčeky, čo nás veľmi bavilo. V čajovni sme pili čaj, ktorý sme si nemohli pocukriť. Bolo to divné, ale nevadilo nám to. Od Lady som dostala knižku Veľký detský Lexikon.
Tomáš Majer, 4.trieda
V čajovni, v ktorej sme písali pohľadnice som pil kokosový čaj. Michal, môj nový kamarát ma zobral ku starkej, ktorá je zubárka. Večer sme opekali na záhrade špekačky a vozili sa na malej motorke.
Matúš Lichner, 4.trieda
U Lukáša mi bolo dobre. Hrali sme sa s hračkami, kartami , na PC. Najväčšia sranda bola, keď som narazil do stĺpa.
Erika Škutová, 5. trieda
Bola som v rannej družine. Učili sme sa štyri hodiny. Bola som v 5b. Mesto Kutná Hora je krásne, veľké mesto. Boli sme aj v Kostnici, kde bolo veľmi veľa kostí. Boli uložené do pyramíd, lustrov, kalichov, erbu. Ešte som nikdy také niečo nevidela. Klárkina mama nás zobrala na výlet do Prahy, kde som si kúpila magnetku.
Tento výlet sa mi veľmi páčil lebo som spoznala veľa dobrých ľudí.
Stanka Hromadová, 5. trieda
Vyučovanie prebiehalo ako v našej škole. S dorozumievaním som nemala problém. „Noví“ spolužiaci sa zaujímali o našu školu. Vyučovanie a predmety v českej a slovenskej škole boli veľmi podobné. Vedomosti boli na rovnakej úrovni. No nešla som sa tam len učiť. Po vyučovaní sme spoznávali krajinu. Boli sme na výlete v Kutnej Hore. Moja rodina mi zorganizovala výlet do Prahy. Cítila som sa s nimi dobre. Ich pohostinnosť a priateľskosť mi dávali pocit, že AJ ĎALEKO OD SVOJEJ RODINY SA MôŽEM CÍTIŤ AKO DOMA.
Tento pobyt sme ukončili spoločným testom o Česku a Slovensku. Bola som prekvapená koľko toho máme spoločného. A čo som si odnášala domov? Okrem darčekov zo školy aj vedomie, že keď sa povie Česko už si viem predstaviť konkrétnu školu a život v nej, priateľov a naše spoločné rozhovory. Rodinu , ktorá mi pripomínala, tú moju - slovenskú. Za toto môžem poďakovať projektu Comenius a mojej škole, ktorá sa ho zúčastnila.
Kolín....návšteva ZŠ ...
Taliansko- San Margherita Ligure- 30.3.-4.4.2014
V dňoch 31.3. - 4.4. 2014 sa uskutočnila 2. výprava žiakov a učiteľov našej školy a to do krásneho Talianska. Cestovali 3 p. učiteľky a 3 žiačky 6. triedy. Už začiatok cesty bol zaujímavý – let lietadlom z Viedne do Milána a odtiaľ niekoľko hodinová jazda do malebného mestečka Santa Margerita Ligure. Žiačky sa stali na niekoľko dní členmi talianskej rodiny, kde bez angličtiny komunikácia nebola možná. Dievčatá mošovskej školy na vlastnej koži zistili, že bez znalosti tohto svetoznámeho jazyka sa vo svete len ťažko zaradia alebo uplatnia. Avšak nestratili sa. Každá jedna prešla testom skúsenosti a adaptácie sa na nové, neznáme prostredie.
Prvý deň boli žiačky zaradené do tried, I.A a I.C. Školský systém je odlišný, náš druhý stupeň ZŠ je v IT už stredná škola, a tak sa dievčatá stali prváčkami. V tento deň sa zoznámili všetci členovia meetengu zo štátov Portugalsko, Bulharsko, Turecko, Cyprus, Slovensko a samozrejme Taliansko. Učiteľov i žiakov oboznámili s prostredím, previedli po škole.
Pre hosťov mali taliani prichystaný bohatý program najmä hudobného charakteru, kedže daná škola je orientovaná hudobným smerom. Úvodné slovo patrilo p. riaditeľovi, ktorý všetkých milo privítal a porozprával o histórií školy.
Poobedie patrilo spoznávaniu Santa Margherity. Hostia boli rozdelení do skupín, každý štát bol rozdelený tak, aby nemohol komunikovať vo vlastnom jazyku. Talianski žiaci robili sprievodcov, výklad bol samozrejme v angličtine. Znalosť anglického jazyka detských sprievodcov bola závideniahodná.
Druhý deň žiačky absolvovali vyučovanie a učitelia mali možnosť nazrieť do jednotlivých tried počas vyučovania, porovnať ho s našim, načerpať nové skúsenosti, oboznámiť talianskych a iných učiteľov so školským systémom v našej krajine.
Poobedie patrilo tvorbe plagátov o Taliansku s názvom Stereotypy. Žiaci i učitelia z jednotlivých krajín kreslili, lepili, písali poznatky o Taliansku. Prácu museli žiaci v angličtine obhájiť, kde talianske deti informácie odobrili. Záver popoludnia sa niesol v pracovnom duchu, výrabal sa prívesok z originálneho ligúrskeho kameňa. Deň sa končil spoločným večerom rodičov, u ktorých boli deti ubytované, učiteľov i samotných žiakov. Rodičia pripravili typické talianske jedlá, diskutovalo sa, spoznávalo a nadväzovali sa nové priateľstvá.
Tretí deň patril výletu do Janova, cesta tam bola zážitkom – vlakom popri mori. Janov je nádherné, veľké mesto s bohatou históriou a kultúrou. Ako vcelku celé Taliansko. Deti zo všetkých krajín však najviac nadchla návšteva aquária, kde bola ukážka pestrého a farebného podmorského sveta s množstvom zaujímavých morských tvorov.
Celá posádka sa tešila na ďalší deň, na pokračovanie spoznávania krás Talianska a možnosť neustálej komunikácie v angličtine. Ráno všetci nasadli na loď, ktorá brázdila po rozbúrenom mori s cieľovou stanicou v Portofine. Prekrásne, pokojné miesto s neskutočnou prírodou, kľukatými cestičkami, ktoré vedú na tie najkrajšie vyhliadky nekončiaceho mora.
Deň sa končil rozlúčkovou večerou vo Ville Durazzo, sídle významnej rodiny Santa Margherity. Úžasne sme si pochutili, ale najmä rozhovorom utvrdili zážitky, skúsenosti a nadobudnuté poznatky s vyučujúcimi z jednotlivých štátov. Pred odchodom nás p. riaditeľ osobitne každého obdaroval a rozlúčil.
V piatok doobeda, mošovské žiačky, absolvovali na záver pobytu hodinu varenia a pečenia. Piekli typické talianske koláčiky, ktoré im zabalili do cesty. P. učiteľky sa rozlúčili s talianskymi detičkami kurzom slovenského ľudového tanca a zahraním sa typickej slovenskej detskej hry Zlatá brána. Tamojšie detičky boli nadšené, aktivitky sa im páčili.
Z Talianska žiačky i p. učiteľky z Mošoviec odchádzali plné dojmov, nových známosti a poznania, že anglický jazyk hýbe svetom.
POSTREHY ŽIAČOK:
Barbora Pišková
Taliansko je krásna krajina. Nájdete tam všetko od veľkých nákupných centier cez čudné autíčka, staré bicykle, živé sochy až po plné ulice ľudí a mini obchodíkov. No ak by ste hľadali, aj naveky nikdy by ste tam nenašli niekoho, kto je smutný. Taliani ani nevedia čo je to byť smutný, nemajú pojem o čase a dobrú náladu si dokážu udržať aj v najťažšej chvíli. Z vlastných skúseností vám poviem, že sa nikdy nenudia, pre nič sa netrápia, veľa jedia, majú na všetko čas a stále sa zabávajú. Na chvíle, ktoré som prežila v Taliansku nikdy nezabudnem ani na tých "bláznivých ľudí "v ňom =D.
Katarína Kašková
V nedeľu 30.03. 2014 sa začala naša veľká cesta za poznaním. Skoro ráno nás rodičia priviezli pred našu školu a rozlúčili sme sa s nimi na celý týždeň. Nasadli sme do mikrobusu, ktorý nás odviezol na letisko do Viedne . Na obrovskom letisku sme museli prejsť prísnou kontrolou. Čakali sme ešte dlho na odlet lietadla. Ja som sa už začala trochu báť, lebo to mal byť môj prvý let. Let bol však úplne super a veľmi sa mi to páčilo. Tešila som sa už vopred aj na spiatočnú cestu lietadlom . Keď sme pristáli na letisku v Miláne a vyzdvihli si batožinu, čakal nás už ďalší odvoz . Do cieľa našej cesty sme pricestovali až neskoro večer. Pred ich školou si nás vyzdvihli naše nové kamarátky so svojimi rodičmi. Bývali sme každá u inej rodiny. V pondelok ráno sme sa všetci stretli v škole. Srdečne nás tam privítali , spravili nám prehliadku školy a aj pekného mestečka -Santa Margherity. Boli sme pozrieť aj na vyučovaní a každá škola ako zástupca svojej krajiny dostala za úlohu vypracovať projekt o Taliansku v anglickom jazyku. Potom sme ho spoločne odprezentovali. Na obedy sme chodili do školskej jedálne. Veľmi nám chutilo ich typické talianske jedlo – cestoviny s pestom a parmezánom. Poobede sme mávali program so svojimi náhradnými rodinami. Ja som chodila s mojou rodinou na návštevy k iným rodinám, na večere do reštaurácií a hrali sme sa rôzne spoločenské hry. V stredu sme mali naplánovaný výlet do historického mesta Janov. Prešli sme niektoré zaujímavé historické pamiatky a kostoly.Navštívili sme najväčšie akvárium v Európe. Videli sme tam veľa zaujímavých rýb,žralokov a rôznych morských príšer. Najväčším zážitkom pre nás boli ale delfíny. Pozreli sme si ešte známy prístav a vybrali sme sa na spiatočnú cestu vlakom.Vo štvrtok sme išli na výlet loďou . Navštívili sme malé prístavné mestečko Portofino. V piatok ráno sme sa museli rozlúčiť s rodinami a zaďakovali sme im za ich pohostinnosť. V škole sa s nami tiež rozlúčili a zaželali nám šťastnú cestu domov.
Za tých pár dní strávených v Taliansku som získala dojem, že Taliani sú veľmi pohostinní, srdeční, ale zároveň aj veľmi hluční a blázniví. Cesta domov už ubehla veľmi rýchlo , lebo sme sa tešili na svoje ozajstné rodiny a starých dobrých priateľov.
Bianka Lúdiková
Cesta bola veľmi dlhá, ale za to čo nás tam čakalo, stála.Ich vyučovanie sa mi páčilo. Nepáčilo sa mi, že mali dlhé vyučovanie a iba dve prestávky. Škola bola veľká, ale trochu staršia. V Taliansku bolo zvláštne rozdelenie škôl.Prostredie ma ohúrilo. Bolo veľmi krásne. Veľmi sa mi tam páčilo. Na ulici rástli pomaranče. Určite by som sa tam chcela ešte niekedy vrátiť.
VEĽKONOČNÉ TURECKO
Niekto si vychutnával Veľkú noc a jej tradičné zvyky doma, no niekto sa vybral počas týchto sviatkov do zahraničia. Základná škola v Mošovciach je zapojená do projektu Orbis Pictus – Svet v obrazoch, spoločne s ďalšími 12 krajinami sveta. Nedávno sa naše deti vrátili z Kolína a Talianska. Teraz sme sa vybrali do Turecka so 4 žiakmi – Andrejom Bilickým, Braňom Raffayom, Kristínou Kačurovou a Alexandrou Blažekovou, na tretí výmenný pobyt do Izmitu. Pred pobytom sa žiaci zoznámili so svojimi rodinami, v ktorých budú bývať. Vedeli o sebe iba základné informácie a tie ďalšie si už vymieňali osobne.
20. apríla 2014 sa žiaci a ich pani učiteľky vybrali do Viedne na letisko. Niektoré deti si vychutnali ich prvý let a boli z toho veľmi nadšení. 2- hodinový let nám ubehol veľmi rýchlo a v Istanbule sme nastúpili do autobusu, ktorým sme sa dopravili do Izmitu. Deti čakali ich rodiny, ktoré si ich vzali do svojich domovov. Prvý deň v škole nás privítali turecké deti svojou hymnou a zaujímavým programom, v ktorom ukázali svoje nadanie. Počas druhého dňa si deti vyskúšali písanie, učenie sa a rôzne prezentácie, ktoré si pripravili ich tureckí spolužiaci. Poobede sme sa vybrali s deťmi na festival, ktorý bol venovaný deťom. V našom tradičnom kroji sme reprezentovali Slovensko v zastúpení 40 krajín z celého sveta. Pre nás všetkých to bol neskutočný zážitok a prirovnávali sme ho k olympiáde. 3 – hodinový pochod mestom však stál zato. Na ďalší deň tento festival pokračoval programom, ktorý si pripravili jednotlivé krajiny. Deň detí je v Turecku najväčším sviatkom a všetko bolo naozaj veľkolepé. Náš výmenný pobyt sa však chýlil ku koncu. Láskavosť a pohostinnosť tureckých učiteľov a rodinných príslušníkov nás všetkých prekvapil. Prostredníctvom tohto pobytu naše deti mohli bližšie spoznať tureckú kultúru, ich náboženstvo a predovšetkým si vyskúšali aj ako to funguje v tureckých školských laviciach. Už teraz sa tešíme na našich zahraničných kamarátov v Turci.
V máji nás poctii svojou návštevou žiaci 8.a 9.roč. zo ZŠ Kolín.
Taliansko na Slovensku
Nový školský rok 2014/2015 sa pre ZŠ J. Kollára začal trošku nezvyčajne. Stali sme sa hosťujúcou školou pre talianskych zahraničných hostí, ktorí sem prišli v rámci projektu Comenius, do ktorého je zapojená aj naša škola. Talianski učitelia a deti prišli do Mošoviec 21.9.2014 a mali pred sebou týždeň plný nových dobrodružstiev a zážitkov, ktorý im pripravila koordinátorka tohto projektu – Mgr. Lenka Hanková. Hneď v prvý deň si naši talianski spolužiaci vychutnali mošovske lavice, zoznámili sa so svojimi novými spolužiakmi, predmetmi ale i so školou. Pedagógovia si mohli porovnať náš vyučovací proces s ich, talianskym, obzreli si triedy, počítačové učebne, zborovňu, telocvičňu, školskú jedáleň. Po náročnom dni v školskom prostredí sme naším hosťom ukázali malebnú dedinku do ktorej pricestovali. Dom Jána Kollára, Múzeum remesiel či Kostol Najsvätejšej Trojice očaril deti, ale aj pedagógov, rovnako ako odborný – anglický výklad našich detí o týchto pamiatkach. Okrem týchto zaujímavých atrakcií sme našich hostí vzali aj na Oravský hrad, do Múzea slovenskej dediny či ZOO Bojnice. Vďaka tomuto výmennému pobytu sa zahraniční hostia dozvedeli nielen o histórií Slovenska, či nášho regiónu ale zoznámili sa aj s dejinami Mošoviec a vychutnali si aj našu tradičnú kultúru, ktorá ich očarila každou svojou podobou – tradíciami, drevenými domčekmi a ich interiérom, ľudovými krojmi a rôznymi zaujímavými povesťami z nášho kraja.
Celotýždenný program sme ukončili krásnou rozlúčkou vo štvrtok v školskej jedálni, ktorú prichystali rodiny v ktorých boli naši talianskí spolužiaci ubytovaní celý týždeň.
TURECKO -IZMIT 20.10-25.10.2014
V októbri sa konalo stretnutie koordinátorov všetkých krajín.Na tomto stretnutí sa dohodli ďalšie postupy a kroky, ktorými projekt bude pokračovať. Naďalej sa budú posielať pohľadnice a tvorba denníka bude čiastočne pozmenená.
Prezentácia IZMIT
VIANOČNÁ AKADÉMIA 1.časť
VIANOČNÁ AKADÉMIA 2.časť
Bilaterálna návšteva z Daleszyce 16.3.-20.3.2015
Prezentácia v Poľsku
Grécko -Volos
POHĽADNICE
Cestovateľský denník