• Nadpis

• Dňa 10. 11. 2017 sme na našej škole zrealizovali globálne vzdelávanie zamerané na environmentálne problémy. Vzdelávanie viedli dvaja mladí ľudia – Michaela Kršáková a Tomáš Šmátrala formou prednášky a videoprojekcie.

Celá vzdelávacia aktivita vychádzala z projektu Najbohatšie ekosystémy planéty Zem a bola zamerané na dažďové pralesy v Indonézii, kde spomenutí dvaja mladí ľudia uskutočnili s ďalšími dobrovoľníkmi veľké množstvo práce pre podporu a záchranu tejto časti Zeme. Ich pútavé rozprávanie podporené životnými skúsenosťami a prácou, prezentované vo videoprojekcii, neskutočne nadchli a oslovili všetkých žiakov i učiteľov školy, ktorí boli prítomní. Dokázali nás presvedčiť, že činnosť tejto skupiny ľudí, ale i dopady toho, čo sa robí s dažďovými pralesmi v Indonézii, priamo zasahujú do každodenného života nás všetkých. V tomto zmysle  prednáška, použité videá, prerozprávané príbehy a zážitky boli nesmierne poučné a vyvolali v žiakoch túžbu po zmene vlastného správania.

Po tejto aktivite sme si dokázali uvedomiť, že je nesmierne dôležité, aby sme vedeli,  čo kupujeme, čo konzumujeme a ako konáme. Silno nás ovplyvnil fakt, že aj my svojou troškou - svojím správaním, konaním i finančnou podporou, môžeme prispieť k tomu, aby sa na našej planéte Zem zachoval život i pre ďalšie generácie.

ZŠ J. Kollára v Mošovciach zakúpila zo svojich prostriedkov fotopascu, ktorá bude inštalovaná prostredníctvom tejto skupiny dobrovoľníkov do prírodného prostredia v Indonézii (ostrov Sumatra) a ktorá nám i ostatným bude podávať informácie formou videozáznamov o živote zvierat v tomto prírodnom ekosystéme, ale aj o činnosti ľudí, ktorí by chceli vyvíjať v tejto časti Zeme nežiaducu a poškodzujúcu činnosť. Veríme, že našou troškou pomôžeme!