O škole
Výber zo Školského vzdelávacieho programu
Názov IŠkVP
Moderná škola – radosť pre každého
VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA EDUKÁCIE,
POSLANIE A ZAMERANIE ŠKOLY
Základná charakteristika
školy a edukácie
Základná škola J. Kollára je organizačnou zložkou Spojenej školy v Mošovciach. Situovaná je na námestí strediskovej obce turčianskeho regiónu, z východnej strany obkolesená pohorím a zároveň národným parkom Veľká Fatra. Okolie školy krášlia historické budovy - kaštieľ s anglickým parkom, kaplnka a rímsko-katolícky kostol. V jej tesnej blízkosti je vybudované multifunkčné ihrisko a detské ihrisko.
Základná škola má deväť ročníkov ( v každom ročníku po jednej triede). Približne 30% žiakov dochádza z okolitých obcí. Menší počet žiakov (cca 140 - 150) je veľmi priaznivý na vzdelávanie tak, aby sa mohol učiteľ vo väčšej miere venovať individuálnym osobitostiam každého žiaka, vrátane jeho vzdelávacích špecifík. Je taktiež predpokladom na vytváranie veľmi dobrej klímy a kultúry školy, kde nikto nie je v anonymite, čo je následne základom tvorby jedného spoločenstva kooperujúcich ľudí. S menším počtom žiakom sa nám darí veľmi dobre riešiť aj prípadné výchovné problémy a odbúravať sociálno-patologické javy.
Vzdelávanie začína o 7.50. Žiaci prvého stupňa majú v jednom dni najviac šesť vyučovacích hodín. Žiaci druhého stupňa majú v jednom dni najviac sedem vyučovacích hodín.
Vzdelávanie prebieha v dvoch budovách, ku ktorým patrí veľký školský dvor. Väčšina vyučovacích hodín je realizovaná v staršej budove školy, kde je umiestnená podstatná časť učební. V novej budove školy sú umiestnené niektoré špecializované učebne (chemická, hudobná, fyzikálna, technická a školská knižnica), šatne s osobnými skrinkami na prezliekanie vrchného odevu, školská jedáleň, školský klub detí. Žiaci do starej budovy vchádzajú cez spojovaciu pergolu – krytú chodbu. Celá základná škola využíva deväť kmeňových učební, šesť špecializovaných učební, jednu menšiu telocvičňu, funkčnú telocvičňu a novovybudované školské ihrisko s workoutovými prvkami, dráhou na skok do diaľky, samostatne osadenými posilňovacími prvkami a parkovou zónou s chodníkmi.
V novej budove školy sa nachádza aj základná umelecká škola. Spoločne so ZŠ tvoria organizačné zložky Spojenej školy v Mošovciach.
Poslanie školy
Hodnoty školy
Všeobecné ciele školy
Nová vízia
2016 - 2021
Špecifické zameranie a podpora do roku 2021
Kam smeruje naša edukácia (špecifické ciele):
Naďalej podporujeme
- všeobecné zameranie
Žiak nadobudne:
Výrazné pozitíva školy
ZŠ J. Kollára v Mošovciach nastúpila na cestu svojej novej reformy – obnovy v roku 2006. Od roku 2010 začala byť viditeľná nastúpená cesta a dnes môžeme hovoriť o veľmi dobrej kvalite ZŠ J. Kollára v Mošovciach takmer vo všetkých oblastiach.
Poslaním našej školy je:
Umožniť žiakovi získať vzdelanie (základné poznatky, schopnosti a zručnosti) v zmysle školského zákona.
Dať možnosť žiakovi spoznať a realizovať rôzne formy a metódy edukácie v podmienkach rodinnej klímy školy s cieľom nadobudnúť a rozvinúť kompetencie potrebné pre život a získať kladný vzťah k vzdelávaniu a učeniu sa, a tak formovať osobnosť žiaka, jeho činorodosť a kompetencie pracovať v tíme pre rozvoj celého spoločenstva.
Naša škola sa riadi heslom: robiť veci ešte lepšie.... Veď hodnoty školy sú nastavené vysoko:
- škola dobrej mysle
- škola kooperujúcich a aktívnych
- škola tvorivých a múdrych
- škola rodinnej klímy a komunikácie.
Všeobecný – široko koncipovaný základný cieľ:
Zabezpečiť a realizovať kvalitnú edukáciu žiakov a tak šíriť a udržať dobré meno a kvalitu školy v regióne i v širšom okolí.
Všeobecný cieľ sa člení
- Vytvárať a podporovať KOMUNITU učiacich sa mladých ľudí so svojimi pravidlami, zvyklosťami a princípmi, kde nikto nie je anonymný a v ktorej má šancu poznať a rozvíjať svoje silné stránky, kde sa cíti byť užitočný a akceptovaný, kde osobnostne rastie, rozvíja si vôľové vlastnosti a zodpovednosť voči sebe i iným, kde dokáže akceptovať inakosť, nadobúda a učí sa uplatňovať ľudské hodnoty, kultúrnosť a morálne zásady (klíma a hodnoty, osobnostný rozmer, akceptácia a spolupráca)
- Dať žiakom možnosť nadobudnúť GRAMOTNOSŤ, ktorú bude využívať v súčinnosti s nadobudnutými hodnotami a postojmi, a ktorá sa stane ich základňou pre vlastné budúce vzdelávanie a žitie, využívaním osobných vzdelávacích schopností a možností a zároveň z nich vytvorí ďalších nositeľov vzdelanostného a kultúrneho dedičstva ľudstva (gramotnosť v súlade s múdrosťou, kultúrnosťou, preferovanými hodnotami).
- Rozvinúť v žiakoch KOMPETENCIE pre úspešné zaradenie sa do života so schopnosťou vedieť riešiť životné situácie a problémy, t.j. využívať nadobudnuté schopnosti kritického a tvorivého myslenia, komunikácie a argumentácie, rozhodovania sa, ale aj správneho výberu pre svoje osobné dobro.
Do roku 2021 budeme preferovať a napĺňať našu novú víziu:
Chceme byť základnou školou
- umožňujúcou žiakovi každodennou činnosťou v procese edukácie pociťovať radosť a uvedomovať si osobné obohatenie a rozvoj
(činorodosť a motivácia žiaka = NOVOSŤ)
- kde žiak v tíme kooperujúcich ľudí rozvíja seba i celé spoločenstvo
(spolupráca pre seba i komunitu)
- kde má dobro rovnaké zastúpenie ako gramotnosť
(gramotnosť a výchova v rovnováhe)
a tak sa podieľať na napĺňaní hesla:
Moderná škola – radosť pre každého.
Základom činnosti školy je kvalitná edukácia. Počas nej by žiak na našej škole mal nadobudnúť poznanie a presvedčenie, že jeho vzdelávanie a učenie sa mu prináša prospech a tým ho motivačne napĺňa pre budúcnosť.
Naša vízia zahŕňa oblasti:
A - žiak
- Radosť žiaka i učiteľa (motivácia) pri vzdelávaní a výchove sa stane na najbližšie obdobie strategickým cieľom. Ak je žiak motivovaný – pociťuje radosť a chce. Ak je žiak zatiahnutý do činnosti, „lúska“ problém, je pozitívne hodnotený, dostáva sa mu ocenenie, uvedomuje si svoju hodnotu a prínos v tíme, je motivovaný. Ak žiak pozná, kam smeruje a uvedomuje si, ako sa na tejto ceste posúva – rastie, je motivovaný. Motivácia žiaka je základom jeho radosti. Radosť žiaka a jeho zanietenie a rozvoj sú základom radosti učiteľa.
- Rozvoj kľúčových kompetencií žiaka, ktoré nevyhnutne potrebuje pre uplatnenie sa v živote, sa stalo všeobecným cieľom nášho vzdelávania. Budeme naďalej pokračovať v už nastavenej stratégii rozvoja čitateľskej gramotnosti, matematickej a prírodovednej gramotnosti. Pre nastávajúce obdobie pridávame stratégiu zameranú hlavne na rast žiakov v oblasti kritického myslenia, sebahodnotenia svojho učenia sa, v oblasti rozvoja tvorivého myslenia a skvalitnenia kooperatívneho učenia.
- Podpora a rozvoj umeleckých schopností žiaka v rámci organizačnej zložky školy – základnej umeleckej školy.
B - učiteľ
- Oblasť rozvoja učiteľa:
Získané a uplatňované kompetencie učiteľa sú nevyhnutné na to, aby edukácia prebiehala žiadaným spôsobom. Preto sa v oblasti personalistiky zameriame na rozvoj učiteľa ako jednotlivca – na základe potrieb napĺňania cieľov školy. Budeme podporovať predovšetkým rozvoj kompetencií učiteľa v štyroch oblastiach:
- motivácia žiaka pre učenie (a učenie sa)
- hodnotenia vlastnej učebnej činnosti žiaka
- rozvoja tvorivého myslenia žiaka
- hľadanie možností na realizáciu objavného učenia sa žiaka
- uplatňovanie spôsobov individuálneho rozvoja žiakov.
C – materiálno-technické zabezpečenie
4. V oblasti materiálno-technického zabezpečenia edukácie a školy bude pre nás prioritou dobudovanie školského dvora predovšetkým z vlastných zdrojov pre možnosť jeho využitia na edukáciu, miesto realizácie a prezentácie spoločných projektov, miesto relaxu a mimoškolskej (krúžkovej) činnosti.
5. Zapájať sa do (medzinárodných) projektov- tvoriť projekty pre získanie finančných prostriedkov a tak zvyšovať možnosti žiakov nadobudnúť jazykové zručnosti (anglický jazyk), skúsenosti a poznatky o vzdelávaní, kultúre a histórii niektorých štátov EU.
Smerovania sú podkladom k tvorbe konkrétnych pedagogických cieľov a z nich vyplývajúcich úloh na školské roky. Edukáciu vedieme tak,
- aby si naši žiaci vytvorili kladný vzťah ku svojej škole a k vzdelávaniu ako predpoklad pozitívnej motivácie k celoživotnému učeniu sa
- aby naši žiaci získané základné poznatky, informácie -všeobecnú gramotnosť (predpísanú učebnými osnovami) vedeli tvorivo využiť v ďalšom živote
- aby sa kritické myslenie stalo základom pri ich hodnotení reálnych skutočností a budovaní si osobného šťastia
- aby v problémových situáciách využívali nadobudnuté tvorivé myslenie
- aby dokázali svoje vzdelanie a silné stránky kvalitne prezentovať
- aby si na základe kvalitnej komunikácie vedeli vytvárať dobré medziľudské vzťahy
- aby vedeli využívať anglický jazyk pri bežnej základnej komunikácii s cudzincom
- aby sa aktívny prístup, spolupráca a zodpovednosť stali prirodzenými potrebami v práci pre seba i spoločnosť
- aby si vedeli chrániť svoje zdravie
- aby si vážili si svoj domov - región, aby boli hrdí na svojich predkov, na svoju históriu a kultúrne dedičstvo
- aby si uvedomovali potrebu ochrany našej planéty ako základný predpoklad ľudského prežitia.
V rámci širšieho vzdelávania preferujeme a podporujeme:
- tematicky
- regionálnu výchovu, ktorá je realizovaná v samostatnom predmete v určitých ročníkoch a rôznymi formami vzdelávania
- environmentálnu výchovu nie len v rámci ostatných predmetov ako prierezovú tému, ale realizovanú aj motivujúcimi samostatnými formami edukácie a vyučovaním v blokoch počas tematických dní
- témy výchovného zamerania realizované počas školského roka v rôznorodých formách
- rozvoj kompetencií
Rozvoj kompetencií je daný strategicky. V plánovaných časových intervaloch a v postupnosti rozvíjame u žiakov hlavne:
- komunikatívne zručnosti
- kritické a hodnotiace myslenie
- kooperatívne zručnosti
- čitateľské kompetencie
- prezentačných schopností.
Kladieme dôraz na::
- vzdelávanie v anglickom jazyku
- rozvoj myslenia žiakov
- umelecké vzdelávanie
- uvedomenie si globálnych problémov ľudskej spoločnosti
- zdravý životný štýl
- dobrú vzdelávaciu klímu začlenených žiakov
- individuálny prístup
Vízia školy a smerovanie základnej školy sú rozpracované v koncepcii školy do strategických cieľov na obdobie 5-tich rokov a do celoročných hlavných úloh základnej školy, ktoré pravidelne vyhodnocujeme.
Pri plnení všetkých požiadaviek školy v procese vzdelávania a výchovy, nadobudne žiak konkrétne kompetencie – schopnosti a zručnosti.
ŽIAK našej základnej školy:
1. sa bude vedieť učiť a spracovať zistené poznatky pre svoj prospech a bude motivovaný pre učenie a zodpovedný pri svojom vzdelávaní (potreba gramotnosti a celoživotného vzdelávania)
2. získa všeobecnú gramotnosť, kultúrne povedomie a povedomie v oblasti zdravého životného štýlu (potreba všeobecného prehľadu, uplatnenia sa a prežitia spokojného života)
3. bude vedieť aktívne komunikovať, v komunikácii premýšľať, správne štylizovať svoje myšlienky, pýtať sa, argumentovať, hodnotiť informácie a akceptovať /prijímať inakosť a názory iných (potreba zmysluplne sa dohovoriť, spolupracovať a vytvárať pozitívne ľudské vzťahy – začleniť sa)
4. bude vedieť aktívne komunikovať v anglickom jazyku v najbežnejších komunikačných situáciách (osobná a pracovná potreba dohovoriť sa)
5. nadobudne pracovnú disciplínu, bude aktívny a prínosný pre jeho blízke spoločenstvo a bude si vážiť prácu a vytvárané hodnoty iných (potreba práce a aktivity)
6.bude poznať svoje schopnosti, bude mať vôľu a chuť ich rozvíjať v prospech svojho uplatnenia sa a v prospech svojho fyzického a duševného zdravia (potreba poznať sám seba pre osobný rozvoj a životné šťastie)
7. vybuduje si pozitívny vzťah ku svojmu regiónu a domovu (v najširšom slova zmysle), bude si vážiť kultúrne hodnoty a históriu národa; bude mať základné vedomosti o svojom regióne a vedieť ich vedieť odprezentovať (potreba domova, hrdosti a spolupatričnosti)
8. získa kvalitné vedomosti o prírode, jej ochrane a zachovaní kvalitného života na našej planéte; s podporou najbližšej rodiny bude uplatňovať základné princípy ochrany prírody (potreba prežitia ľudstva)
9. bude mať rozvinutú schopnosť analyzovať a vyhodnocovať situácie, tvorivo a kriticky myslieť a riešiť bežné životné problémy
10. bude vedieť pomáhať slabším a hendikepovaným v spoločnosti
11. získa základné poznatky o udržaní si dobrého fyzického a psychického zdravia.
Všeobecný profil absolventa základnej školy pre primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie je daný v Štátnom vzdelávacom programe pre základné školy.
Za posledné roky sa škola vyselektovala do podoby, v ktorej sa nám darí na veľmi dobrej úrovni uskutočňovať a rozvíjať nasledovné skutočnosti:
- škola ako komunita
- veľmi dobré vzťahy
- zvyky, tradície
- identifikácia osobnosti žiakov i učiteľov a ich individuálna podpora a rozvoj
- prostredie pre vzdelávanie – triedy a chodby ako vzdelávací priestor, materiálne podmienky
- riešenie výchovných problémov – overené a prínosné postupy v kultúre rodinnej klímy školy
- hymna, logo
- spoločná komunita – spoločné celoškolské projekty, vzájomná podpora a spolupráca tried i žiakov
- začlenenie žiakov so ŠVVP do bežného kolektívu tried a ich prirodzené akceptovanie, prijatie a podpora zo strany ostatných
- škola ako vzdelávacia inštitúcia
- výborné výsledky v testovaní deviatakov a piatakov
- využívanie moderných prístupov - hlavne projektové vzdelávanie, problémové vyučovanie a tematické vyučovanie v blokoch v oblasti prierezových tém a výchov
- rôznorodé a motivujúce formy edukácie
- práca so začlenenými žiakmi
- výborné výsledky v súťažiach; podpora osobností a jednotlivcov, ktorí prejavia záujem
- materiálno-technické vybavenie školy ako podmienka kvality
- rôznorodé i netradičné (svojpomocne vyrobené) pomôcky na vyučovanie
- triedy s novým nábytkom, kobercami, tabuľami, počítačom a interaktívnou tabuľou
- triedne knižnice
- 2 PC učebne a iné špecial. učebne
- funkčná telocvičňa
- priestranné chodby s relaxačným nábytkom (hracie stolíky, čitateľské kútiky, žiacke prezentačné materiály,...)
- viacúčelové školské ihrisko s parkovou a záhradnou zónou
PaedDr. Iveta Thomková
Riaditeľka základnej školy